Od dekad firmy zajmujące się magazynowaniem towarów lub działające w branży przemysłowej inwestują w stalowe obiekty budowlane. Mają szkieletową konstrukcję, są bardzo solidne i można je postawić szybciej niż budynki murowane. Alternatywę stanowi całoroczna hala namiotowa, która również dostępna jest na rynku od dawna, ale dziś jej popularność rośnie. Z tego artykułu dowiesz się, jakie właściwości wspólne mają oba rozwiązania oraz co je odróżnia od siebie – zapraszamy do lektury!

Hala namiotowa może być obiektem tymczasowym

Warto na początku podkreślić, że o ile hala stalowa jest obiektem na stałe związanym z gruntem, tak namiotowa może mieć formę tymczasową. Prostota i lekkość jej konstrukcji sprawiają, że łatwo ją złożyć, a następnie rozłożyć. Dzięki temu może być np. szybko przeniesiona w inne miejsce. Co więcej, jeśli jest stawiana na krócej niż pół roku, da się to zrobić bez pozwolenia budowlanego. To pierwsza zaleta odróżniająca od siebie oba rozwiązania.

Jako producent takich obiektów, działając m.in. na terenie Wielkopolski, oferujemy hale namiotowe całoroczne. Są bardziej zbliżone do swoich stalowych odpowiedników, dlatego dokonując porównania obu konstrukcji, weźmiemy pod uwagę właśnie je.

Jakie właściwości wspólne mają hale namiotowe i stalowe?

Zaczniemy od wymienienia czynników wspólnych dla obu konstrukcji, bo wbrew pozorom jest ich niewiele. Hale namiotowe całoroczne  oraz stalowe łączy przede wszystkim:

  • wysoka odporność na korozję, choć zależy to od zastosowanych powłok antykorozyjnych,
  • bardzo dobra izolacja termiczna,
  • konieczność uzyskania pozwolenia na budowę.

Hale namiotowe całoroczne a stalowe – co je różni?

Jedną z podstawowych rzeczy różniących te konstrukcje są materiały wykorzystywane do budowy. Jako doświadczony producent wykonujemy całoroczne hale namiotowe z profili stalowo-aluminiowych. Dzięki temu z jednej strony są stosunkowo lekkie, co usprawnia ich montaż, a z drugiej bardzo solidne. Do budowy obiektów stalowych używa się za to ciężkich elementów ze stali.

Druga różnica dotyczy sposobu izolacji dachu. W przypadku konstrukcji namiotowych poszycie dachowe jest wykonane z dwóch warstw tworzywa sztucznego PCV. Pomiędzy nie tłoczone jest powietrze będące doskonałym izolatorem. Z kolei w stalowych odpowiednikach dach zazwyczaj pokrywa się blachą trapezową bądź płytami warstwowymi. Izolacja wykonywana jest ze styropianu lub pianki poliuretanowej.

Inne ważne właściwości różniące oba typy hal całorocznych prezentujemy w poniższej tabeli.

Obiekty namiotowe Obiekty stalowe
Czas wykonania obiektu o powierzchni ok. 1000 m2 maksymalnie kilka dób przynajmniej kilkanaście dni
Typ konstrukcji segmentowa zazwyczaj kratownicowa
Koszt budowy 1 m2 ok. kilkuset złotych minimum 1000 zł

Wynajmij nowoczesną halę namiotową!

Powolne odchodzenie od obiektów stalowych w dużej mierze wynika z rosnących cen materiałów wykorzystywanych do ich budowy. Konstrukcja całoroczna wykonana głównie z aluminium i pokryta tworzywem PCV jest o wiele tańsza. Do tego można ją szybko postawić i w razie potrzeby rozbudować. Jako doświadczony producent hal namiotowych w firmie Hale Namioty Sp. z o.o.  mamy najlepsze obiekty tego typu. Proponujemy m.in. ich wynajem na bardzo atrakcyjnych warunkach – sprawdź naszą ofertę!

Konfigurowalna hala namiotowa przemysłowa lub magazynowa
KONFIGURUJ HALĘ NAMIOTOWĄ

Użyj naszego konfiguratora, by uzyskać wycenę idealnej hali dla swojego biznesu od renomowanego producenta hal namiotowych.